Separator koalescencyjny substancji ropopochodnych model RHI
Zastosowanie separatora RHI
Separatory substancji ropopochodnych typu RHI przeznaczone są do oczyszczania ścieków z substancji ropopochodnych, zawiesiny łatwo opadającej oraz ścieków technologicznych.
Zgodnie z warunkami testu normy PN-EN 858:2005 : 2000 oraz DIN 1999 zawartość substancji ropopochodnych na odpływie nie może przekraczać 5 mg/l.
Separatory RHI stosuje się do oczyszczania ścieków deszczowych z parkingów, dróg, garaży, terenów utwardzonych, ścieków technologicznych z warsztatów, kotłowni olejowych, itp. oraz ścieków procesowych z myjni samochodowych.
Konstrukcja separatorów RHI zbliżona jest do budowy zwykłych separatorów koalescencyjnych wykonanych zgodnie z wymaganiami normy DIN 1999. Separatory te są urządzeniami przepływowymi. Na wlocie wyposażonym w deflektor znajduje się osadnik, w którym zostaje zatrzymana zawiesina łatwo opadająca, następnie ścieki wpływają do komory koalescencyjnej wyposażonej we wkład koalescencyjny w postaci prostopadłościennej maty. We wkładzie tym następuje koalescencja substancji ropopochodnych i następnie ich flotacja na powierzchnię, gdzie tworzą homogeniczną warstwę. Z komory koalescencyjnej oczyszczone ścieki są kierowane poprzez zasyfonowy wylot wyposażony w automatyczne zamknięcie pływakowe (zamykające się w chwili osiągnięcia maksymalnej pojemności przetrzymania) do odpływu i dalej do kanalizacji lub odbiornika.
Separatory typu RHI charakteryzują się bardzo zwartą budową i są instalowane głównie tam, gdzie ze względu na szczupłość miejsca nie można stosować separatorów z wkładami wielostrumieniowymi.
Są one wykonane w postaci prostopadłościennego zbiornika podzielonego tylko na dwie komory: osadową i koalescencyjną, zbudowane tak samo jak w separatorach DRO. Z zasyfonowanego odpływu komory koalescencyjnej ścieki są kierowane do kanalizacji.
Korpus separatora jest wykonany ze stali St3S. Wszystkie powierzchnie stalowe po oczyszczeniu do stopnia Sa 2.5 pokryte są specjalnymi powłokami w celu zabezpieczenia separatora przed korozją i zapewnienia maksymalnego okresu jego żywotności.
Od góry separator jest zamknięty prostokątnymi pokrywami wykonanymi z żeliwa sferoidalnego i zapewniającymi dogodny dostęp dla konserwacji i czyszczenia. Pokrywy są wykonane w klasach obciążeń B 125 i C 250.
W przypadku głębszej zabudowy niż standardowa, rama pokryw włazowych służy do ustawienia nadstawki wykonywanej zgodnie z indywidualnym zamówieniem i dostosowanej do istniejących warunków.
T = 230 mm
T1-T = 70 mm
Długość instalacyjna L1 = L+180 mm
Separatory typu RHI są łatwe w eksploatacji ze względu na dobry dostęp na całej ich długości. Konserwacja polega na okresowym myciu wkładu koalescencyjnego bieżącą wodą.
Mieszaniny wodno-olejowe i osady zaolejone, które gromadzą się w separatorze, klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne – kod 13 05 08* (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów Dz.U. Nr 2014 Poz. 1923). Firma Separator Service zapewnia profesjonalny odbiór i utylizację tych odpadów. Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest od obciążenia separatora, przy czym serwis należy wykonywać nie rzadziej niż 2 razy w roku. (zob.: serwis separatorów)
Zobacz nasze pozostałe produkty: